top of page
  • Zdjęcie autoraStudio Gorzko

Jak znaleźć dobrego kamerzystę na swój ślub i wesele?

Zaktualizowano: 23 cze 2021

Mój pierwszy wpis na blogu nie może dotyczyć czegoś innego niż zagadnienia, jak znaleźć dobrego kamerzystę na swój ślub? Większość przyszłych par młodych planujących wesele zastanawia się czy warto w ogóle inwestować w film ze ślubu. Odpowiadam - warto, ale o tym w innych wpisach. Poniżej dzięki mojemu doświadczeniu od kuchni może komuś pomogę w wyborze odpowiedniej osoby, która uwieczni Wasz ślub i wesele na kamerze.

Pierwszym pytaniem, na które musicie sobie odpowiedzieć to jakie są Wasze oczekiwania. Nie każdy oczekuje teraz modnych, krótkich 10-minutowych filmów, albo filmu z wesela, który nie jest o ślubie i weselu tylko wygląda bardziej jak fashion video. A może właśnie chcesz, żeby Waszym operatorem była osoba, która stworzy coś więcej niż film z wesela, chcesz, żeby osoba miała artystyczną smykałkę, a nie była tylko rzemieślnikiem.

Jeśli już wiecie czego szukać jakich długości i stylu to może warto odwiedzić strony skupiające firmy z branży weselnej jak filmy-wesele.pl czy weselezklasa.pl Ułatwi Wam to szukanie, ale warto skupić się też na innych sposobach poszukiwań np. google, facebook, bo mogą Wam umknąć wyjątkowe osoby, które nie chcą płacić za promocję na tych portalach. Często, żeby przebić się na pierwsze strony na tych portalach trzeba zainwestować spore środki, a konkurencja jest tam ogromna. Nie jest to zdrowa rywalizacja.

Drugim problemem jest budżet. Ciężko jest znaleźć złoty środek. Większość ma jakieś ograniczenia budżetowe co jest zrozumiałe, a film z wesela zazwyczaj nie jest na pierwszych miejscach listy "must have". Tak na prawdę odpowiednia kwota na film to taka, na którą możecie sobie pozwolić. Tutaj płacicie za uwiecznienie wspomnień, za możliwość cofnięcia się w czasie. Osobiście nie polecam firm, które polecają swoje usługi w granicach 1000-2000 zł. Musicie wiedzieć, że liczba wesel w roku jest mocno ograniczona, sobót w gorącym sezonie jest około 15-20 (jeśli cały kalendarz mamy zapełniony, co rzadko się zdarza), więc możecie sobie sami policzyć jak takim osobą się to kalkuluje, albo nie kalkuluje. Trzeba pamiętać, że od ceny odejmujemy koszty prowadzenia firmy (podatki, ZUS, księgowa itd.), koszty ozdobnych pendrivów, koszt paliwa, coroczne ulepszanie sprzętu, czynsz, rachunki, utrzymanie strony, reklama. Kosztów jak widać jest na prawdę sporo, więc jeśli ktoś oferuje około 15 godzinny dzień pracy, plus X (u mnie mniej więcej 30) godzin montażu za 2000 zł, to uwierzcie nie dostaniecie filmu, który Was porwie.

Oczywiście każdy ma inne oczekiwania, jeśli jesteś świadomy jakie filmy taka osoba realizuje to śmiało nie chce zniechęcać. Inną bajką są osoby, które dopiero zaczynają przygodę w branży ślubnej. Takie osoby owszem mogę tworzyć ładne, estetyczne filmy, ale musicie być świadomi braku powtarzalności i pewnego ryzyka związanego z małym doświadczeniem tych osób. Tutaj ryzykujecie. Ja jako Studio Gorzko zrealizowałem ponad 70 wesel i na prawdę każde, uczy czegoś nowego. Wesela nigdy nie są sobie równe. Trzeba wiedzieć jak zachować się w kościele, w którym momencie będzie przysięga, jak nagrać dobry dźwięk, wiele rzeczy może nas zaskoczyć.

Po drugiej stronie medalu są studia, które oferują swoje usługi za ponad 7000 zł. Są to osoby z wyrobioną marką i świetnym stylem oraz często z dużym doświadczeniem. Są to też firmy z dużą liczbą osób stojącą za realizacje filmu. Jeśli Wam budżet i styl odpowiada to tą pierwszą opcję szczerze polecam, co do tych drugich mam pewne wątpliwości. Duże firmy mają to do siebie, że ilość sprzętu i osób nie idzie często z jakością i kreatywnością. W ostatnim czasie powstało dużo firm, które zatrudniają sporo operatorów, sporo montażystów, a komunikujecie się z kimś innym. Tak na prawdę w tym przypadku nie wiecie kto będzie Wam montował film i kto będzie go realizował.

Nasz cennik zaczyna się od 3700 zł, a kończy na kwocie 4800 zł. W tej cenie jestem wstanie zrealizować godzinny film oraz krótką wersje w formie teledysku. Nie wiem czy to dużo czy to mało, po 5 latach w branży uważam, że to odpowiednia kwota. Mogę skupić się na mniejszej ilości wesel co przekłada się na jakość, jeśli odpowiada Wam mój styl to zapraszam do kontaktu. Pamiętajcie, że w mniej popularnych termiach zawsze można zapytać o jakąś małą zniżkę ;)


Ważny przy wyborze jest oczywiście też człowiek. To z nim przecież spędzicie swój jeden z najważniejszych dniu w życiu. Tutaj już się nie ma co rozpisywać, bo każdy wie jaki typ osobowości preferuje. Szukajcie ludzi, który kochają swoją pracę, a film to ich pasja. Ja wychodzę z założenia że kamerzysta na weselu to tylko dodatek i nie chce się narzucać w tym dniu. Nagrywam jak ślub płynie, łapie to co nieuchwytne, uważam ślub że to forma reportażu. Znalazłem złoty środek w ilości niezbędnego sprzętu, nauczyłem się schematów, dzięki którym jestem wstanie nakręcić sam spore wesele i zmontować nienudny film. Najlepiej polecam spotkać się osobiście i porozmawiać wtedy się poznacie i zdecydujecie, choć oczywiście nie zawsze to możliwe. Warto wtedy zapytać jakiego sprzętu taka osoba używa, co jest dla niej ważne podczas nagrania itp. wtedy wyczujecie czy osoba ma pojęcie o realizacji filmów ślubnych. Zapytajcie też czy jest to tylko jakaś forma dorobienia czy pasja i pełnoprawna praca. Coraz częściej osoby skuszone potencjalnym sobotnim zarobkiem kupują sprzęt i myślą, że to banalna praca. Szybko się przekonują, że to nie takie proste, byle by się nie przekonały na Waszym weselu...

Czy polecenia znajomych to dobry pomysł? Mogło by się wydawać, że najlepszy, ale nie jestem tego taki pewien. Jak już ustaliliśmy wcześniej ludzie mają różne gusta i oczekiwania. Co jeśli ktoś Wam poleci Pana, bo jest wesoły, zabawny "zrobił najlepszy film jaki oglądaliśmy", a tak na prawdę stworzył film, który trwa 4 godziny, a krótka wersja mogła być hitem w latach 90-tych? Taki ktoś niestety nie zrealizuje innego filmu niż 4 godzinny film, nawet jak się zgodzi na 45 minut, to jego codziennością są takie długie wersje, to są całkiem inne filmy, inny montaż, dużo więcej pracy i edycji. Więc dobrze sprawdźcie każde polecenie czy osobiście Wam odpowiada.


Skąd szukać? Ja kręcę filmy weselne na terenie Polski południowej, w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu czy w woj. Świętokrzyskim, ale mam również zapytania z innych części Polski. W tych czasach to żadna przeszkoda tylko musicie liczyć się z podwyższeniem cenny o kilkaset złotych, bo czasami to nie tylko paliwo, ale i nocleg, bo pamiętaj, że często zaczynamy pracę przed południem, a kończymy o 1:00.

Podsumowując, jak widać ciężko znaleźć odpowiednią osobę, ale musicie też wiedzieć, że nam, kamerzystom ciężko też do Was dotrzeć. 1. Poznaj swoje oczekiwania. Film musi się podobać Tobie, a nie Twoim znajomym.

2. Musicie się zmieścić w swoim budżecie, ale nie celujcie w firmy oferujące film w najniższych cenach na rynku (zapytajcie o zniżki). 3. Najlepiej jak będzie to osoba, z którą będziecie mogli się spotkać lub chociaż porozmawiać telefonicznie. 4. Dowiedz się czy to tylko forma dorobienia w wolne soboty czy pełnowymiarowa praca i pasja. Szukajcie pasjonatów i osób które to lubią.


Niestety musicie obejrzeć kilkadziesiąt filmów zanim znajdziecie odpowiednią osobę, ale uwierzcie, że warto, dobry film chce się oglądać wiele razy.


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page